Το σχολείο μας συμμετέχει στο πρόγραμμα “1821: Μικρή Επανάσταση στην Εκπαίδευση”.

Με αυτή την Δράση επιχειρείται η ανάδειξη των ψηφιακών δεξιοτήτων των επόμενων γενεών της χώρας. Εμπνεόμενοι από τα διδάγματα και τις αξίες της Ελληνικής Επανάστασης του 1821, μετά από 200+ χρόνια, μια μικρή επανάσταση θα γίνει με πολεμοφόδια τα ψηφιακά εργαλεία και «νικητές» πλέον, αυτούς που θα αξιοποιούν το σύνολο των δυνατοτήτων τους. Για τη Δράση έχουν επιλεγεί 1.050 εκπαιδευτικές μονάδες της πρωτοβάθμιας εκπαίδευσης, καθώς και 771 της δευτεροβάθμιας  εκπαίδευσης.Το έργο ουσιαστικά θα δημιουργήσει την εκκίνηση της εκπαίδευσης της εκπαιδευτικής κοινότητας (εκπαιδευτικοί – μαθητές) στην εκπαιδευτική ρομποτική.

Στο σχολείο μας ξεκίνησε η χρήση του εξοπλισμού ρομποτικής και παρακάτω θα σας παρουσιάζουμε τα έργα των μαθητών μας τα οποία όλο και θα εμπλουτίζονται. Μείνετε συντονισμένοι!